Yazın Sevilen Markaları Araştırması

Yaz aylarının bol tatilli, paylaşımlı, eğlenceli ve bir o kadar sıcak geçtiği günlerde, tüketicilerin birebir duygularına değinmek ve onlara dokunmak için farklı farklı aksiyonlar alan markalar için de oldukça yoğun geçmektedir. Dijital dünyada bir çok pencereden tüketiciye ulaşan ve ulaşım kanalları açısından siber alemde sınırı olmayan markalar için koşuşturacak mecra gün geçtikçe fazlalaşmaktadır.

Geçmişten günümüze ulaşan üreticilerin tüketicilere ulaşma yöntemleri her yıl biraz daha ürün odaklı olmaktan çıkarak, tüketicilerle arasında duygusal bağ kurmaya ve ürünün markasına bağlılığın arttırılmaya çalışıldığı bir hal almaktadır.

The Brand Age’in geçen yıl gerçekleştirmiş olduğu Yazıl Sevilen Markaları araştırmasında bu yıl 2017 yazının en sevilen markaları Brand Age ve Xsights araştırma ile ortak olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma 11-17 Temmuz tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilmiştir. Türkiyenin Sesi Panelinde 20 ilden toplam 350 katılımcı ile yapılan araştırmada;

Aşağıdaki yaş, cinsiyet ve illerden gelen cevaplarla değerlendirme yapılmıştır.

 

 

Kategori bazlı olarak yapılan araştırma dışında tabi ki, en çok dikkat çeken yazın en sevilen markası sorusunun cevabı olmuştur. Yazın en sevilen markası; yazın heyecanını, tutkusunu ve enerjisini kullanıp bunu tüketiciyle buluşturabilen markalar olmaktadır.

 

Yazın En Sevilen Markalar Listesi

 

Listedeki durum için geçtiğimiz yıl ile kısa bir kıyaslama yapılacak olursa eğer, Algida değer artışı gösterirken Coca Cola değer kaybetmiş, Pepsi ise değer kazanmıştır. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmada 3.sırada yer alan Ülker ise, listede yer alamamıştır.

Listede ilk sırada yer alan Algida’nın her yaz için birbirinden önemli reklam çalışması yaptığı ve bu konuda şüphesiz başarılı olduğu görülmektedir. “Gelsin Artık Algida, Başlayalım Bu Yaza” sloganı ile çıktığı bu yaz eğlenceli serüvende Kenan Doğulu “İlk Adımı Set At Diyerek” yazın heyecanını tüketicilere hissettirmeye devam etmiştir. Dijital mecrada Yalın ve Kenan kapışması devam ederken markanın da ismi  ve hissi tüketiciler arasında kulaktan kulağa dolaşmaya devam etmektedir.

Listede değer kaybetmiş olarak gözüken Coca cola için bu yaz coca cola içerken hissedilen duygularla özdeşleme yaşayacakları güzel şarkı ve güzel bir slogan “Kapa Gözlerini ve Anın Tadını Çıkar” demiştir.

Sıralamada artış gösteren Pepsi ise, agresif bir kampanya ile Coca Cola’nın alternatifi değil, daha iyi bir tada sahip olduğunu ispata dayanan kör tadım testli bir kampanya oluşturarak gerçekleştirmiştir. “Adına Bakma, Tadına Bak” %59’la Tadına Bakınca Pepsi dedi. Eleştirilere maruz kalan bir kampanya olmasına rağmen tüketici ile arasında artan bir ivme ile bağ kurduğu görülmüştür.

Peki tüm bu markalar sizce en hızlı ve çoğulcu iletişim kanalı olarak ne kullanmıştır? Tabi ki, sosyal medya 🙂

Share your thoughts