Mutlu İnsanlar, Mutlu İşler…

Mutluluk kavramı insanların zihinlerini oldukça fazla meşgul etmektedir. Dijitalleşen dünyada insanların başarılı olmasını sağlayan en önemli konuda mutluluk olmaya başlamıştır. İnsanların mutlu olarak çalıştığı işler ve bireylerin mutluluğunu ön sırada tutan markalarda başarı çıtalarını yükseltmeye devam etmektedirler.

Gelin Birlikte mutlu insanları ve insanları mutlu edecek markaların özelliklerini inceleyelim; Dünyada yükseliş gösteren aile, arkadaşlık,  dostluk kavramları başarılı ve mutlu insanların yalnız olmadığını ve ailesel bağları güçlü bireylerin daha başarılı ve mutlu olduklarını göstermektedir. Yalnızlık, bireylerin depresyona girmesi ve başarılı olmak için motivasyondan uzaklaştıklarını göstermektedir. Bireylerin bu derece psikolojilerini etkileyen birliktelik duygusu da tabi ki, markalar için de önemli bir duygusal birliktelik hissinin yaratılması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Markaların sloganları ve geniş kitlelere ulaştıkları sosyal medya iletilerini inceleyecek olursak; “İkea evinizin her şeyi”, iş Bankası “Yatırımlarınızı değerlendirirken ilham aldığımız çok özel biri var; Siz”. Mutlu insanların diğer önemli bir özelliğinin ise sosyal farkındalık ve Yardımlaşma olduğu gözlemlenmiştir.

Çevresine karşı sorumluluk bilincinde olan kişileri  mutlu ve başarılı olması markalarından bulundukları lokasyonlarda sosyal sorumluluk projeleri üretmelerini sağlanmıştır. TURKCELL Kardelenler projesi, Avon meme kanseri ile mücadele projesi,  vatan Bilgisayar bilgisayar Eğitimi projesi, Opet temiz tuvalet, Milliyet Gazetesi baba beni Okula Gönder gibi birçok proje ile markalar hem çalışanlarının hem de tüketicileri ile beraber topluma karşı sorumluluk duyduklarını göstererek çalışarak mutlu olurlar.

Beden sağlığı, stres ile başa çıkmak oldukça önemli bir sağlıklı yasam adımıdır. İnsanlar gün geçtikçe sağlıklı yaşamın zorlaşıyor olmasından dolayı bu konuya daha fazla önem vermek ve dikkat çekmek ister hale gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık konusundaki tanımı oldukça dikkat çekmektedir; Sağlık sadece hasta olmamak değil; bedensel,  zihinsel ve sosyal olarak tam iyilik halidir. Bu nedenle markalarda olumlu yasam biçimini destekleyen sağlıklı yaşam çalışmaları projeler ve ücretsiz sağlıklı yaşam önerilerini sunmaktadır.

Mutlu insanların,  olumlu tutumlara sahip ve güçlü yönlere odaklanmış bireyler olduğu gözlenmektedir. Güçlü yönlere odaklananlar ve bu konu üzerinde çalışanlar daha başarılı oldukça daha mutlu olurlar. En çok gündemde olan olumlu düşünme iki tarafı keskin bir bıçak olmakla beraber doğru kullanılan bir teknik olması halinde yani hem birey hem de markalar için tehditlerin ve fırsatların beraber düşünülmesi halinde mutlu ve mükemmel sonuçlara ulaşmaktadır.

Mutlu çalışanlar, mutlu insanlardan oluşur; mutlu markalar,  mutlu çalışanların, insanların mutluluğunu hedefleyen işler yapması ile olur.   Bugün işinizin insanlara başarı ve mutluluk getirmesi için çıkacağınız yolda sizi bilinçli ve zahmetli bir yolculuk bekliyor olabilir.

Bu yolculukta yalnız değilsiniz.

Merve Dönerçark

Share your thoughts