Restoran’lar, Cafe’ler Açılırken Covid-19 Önlemleri Kapsamında Dijital Çözümler

2019 Aralık ayının son günlerinde Çin’de Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından tüm Dünya’yı etkisi altına alan ve ülkemizde de büyük etkilere sebep olan Koronavirüs salgını neticesinde önlem almak için toplum sağlığını korumak amacıyla devlet kararı ile kapatılan restoranlar,cafeler, pastaneler,  bundan sonra neler yapacak …

Devletin ve sağlık bakanlığı yönetiminde bilim kurulunun ülkemizde her gün verilerle bizleri bilgilendirdiği bu süreç her sektörde devrim niteliğinde değişikliğe neden oldu. Ülkemizde ve dünyamızda yavaş yavaş normalleşme sürecine geçerken “Yeni Dünya”, “Yeni Normal” gibi kavramlar neticesinde restoranlar için yayınlanan “Alınması Gereken Önlemlere” biraz da teknoloji ile birleştirdiğimizde dünya neler yaptı diye baktığımızda nasıl uygulamalar yapılabilir birlikte inceleyelim.

Öncelikle hem kendi sağlığımız hem de toplumsal sağlık açısından restoranlar,cafeler, pastaneler hangi kurallarla karşı karşıya dersiniz …

  1. Masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak şekilde (tercihen 2 metre)

düzenleme yapılmalıdır.

  1. Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık

olmalı ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılmalıdır.

  1. Genel temizliğin su ve deterjanla yapılması yeterlidir.
  2. Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler; kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, sık

dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilmelidir

5.Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanmalı ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanmalıdır.

6.Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat etmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır.

7.Restoranlarda açık büfe uygulamasının el teması riski olan riskli bir uygulama olduğu unutulmamalıdır. Gerekirse servisin çalışanlar tarafından yapılması sağlanmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz uyulması gereken kurallar aslında sağlık bakanlığının toplum sağlığı için düzenlediği çalışma prensipleridir. Bunlarla birlikte siz hem kendiniz hem de sizi tercih edecek müşterileriniz için “temassız hizmeti” uygulayarak fark yaratabilirsiniz.

BASILI MENÜLER TARİH OLUYOR HAZIR MISINIZ?

Evet hepimiz çok seviyoruz, şık tasarımlar, görsel şölenler ve hatta mekan tarzımızla uyumlu kreatif çalışmalar … Tabi yine seviyor olabiliriz ancak baskılı materyallerle aramıza COVID-19 girdi. Aslında sosyal mesafe hayatta her alanda aramıza mesafe koyduğu gibi restoranlar,cafeler, pastaneler’deki menülerde de dijitalleşmenin kaçınılmaz bir son olduğu gerçeğini aslında bir zorunluluk noktasına getirdi.

İşimizi, hizmetimizi, menülerimizin tüm görselliğini kullanabileceğimiz ve mekanımızı 7/24 ulaşılabilir ve kişinin kendi hijyeni ile aklında hiç şüphe olmaksızın dokunabileceği bir menü … Sizce ne olabilir? Tabi ki, özenle hazırlanmış web siteniz ve menülerinizin sitede kişiler için erişilebilir olması. Tabi bu noktada var olan web sitenizin belki de bu sürece uyumlu olarak yenilenmesi ve menülerin kullanıcı dostu bir ara yüz ile müşterilerinizle buluşturulması gerecektir.

Kullanıcı dostu bir web sitesi ve ayrıca sektörünüz ile uyumlu, sizi en iyi ifade eden tasarım veee en önemlisi mobil uyumlu bir web sitesi ile müşterilerinizin menülerin tüm detaylarına ulaşmasını sağlamanız sizi bu süreçte farklı kılarken bir adım öteye geçirecektir.

Ayrıca COVID-19 ile mücadelede konusunda uyguladığınız tedbirler misafirleriniz henüz size gelmemişken, sizi görmemişken resmi olarak web sitenizden anlatılan bir halde olması karantinada uzun süre geçiren herkes için tedirginliğin azalmasını sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Ve tabi web sitenizle birlikte sosyal medya kanallarınızda lütfen “Önlemleriniz, vereceğiniz hizmeti hem müşterileriniz hem kendi sağlığınız için nasıl revize ettiğinizi anlatmayı unutmayın”

Temas yok, sosyal mesafeyi koru, bilgileri dijitale taşı ….

COVID-19 Mücadelesine Destek Olmak için restoran,cafe, pastanelere özel çalışmalar hakkında bilgi almak ve kendiniz için kampanyalı olarak mobil uyumlu web sitesi fiyatlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

 

Fast Food Restoran Sitesi – One Page Web Site

https://ticaretheryerde.com/fastfood/

Burger Restoranı Web Sitesi

https://ticaretheryerde.com/burger/

Kafe Web Sitesi

https://ticaretheryerde.com/cafe/

Patisserie – Pastane Web Sitesi

https://ticaretheryerde.com/patisserie/

 

Pizza Restoranı Web Sitesi

https://ticaretheryerde.com/pizza/

 

Share your thoughts