DÜNYANIN EN DEĞERLİ MARKALARININ 10 ÖZELLİĞİ

Dünyanın en değerli markalarının 10 özelliği ve kendi markanız için ortak özellikleri paylaşmayı hedeflemek üzere bu yazıda püf noktalarını sizlere sunacağız.

Global markalaşma danışmanlık şirketleri her yıl en iyi dünya çapında markaların listelerini yayınlamaktadır. Markaların oluşma süreçlerinin derinlerine indiğimizde bazen kısır bir döngüde konuşuyor gibi hissedebiliriz kendimizi, en kısa cümle ile bahsedecek olursak; “Diğerlerinden çok daha fazla güvendiğimiz ürün/hizmetlerin” isim değerlerinin yönetilme süreci diyebiliriz.

Bireysel veya Kurumsal Markanız için aşağıdaki 10 özelliği sorgulayabilir ve yavaş yavaş adım atabilirsiniz.

  1. BASİT GÜÇLÜ FARKLILAŞMA

Büyük markalar, kendileri ile ilişkili olan herkes için net, kolay anlaşılır şekilde farklılaşırlar. Rakiplerinin sunamayacakları faydaları ortaya koymalarından dolayı, “Basit, Güçlü bir farklılaşma” elde etmiş olurlar.”

  1. NET ve GÜÇLÜ VİZYON

Markaların içeriden dışarıya doğru yapılandırılması çok önemlidir. Dışa vurumdaki net tavır, markanızın iç yapılandırılmasından gelmektedir. Sunulan ürün/hizmet, istihdam edilen kişilerin kapasite ve yetenekleri, reklam ve iletişim kanallarının kullanılması ve ne söylediklerine kadar her şey net oturmuş bir vizyon/misyon/değer ve stratejilerden geçer.

  1. MARKA VAADİ

Tüketicilerin istediği ve inandığı bir vaat; marka ile ilişkide kalan herkesin duygusal bağ kurmasını sağlayacaktır. İstekleri, gereksinimleri göz ardı edilmeyen tüketici markanıza sadık kalacaktır.

  1. AYIRT EDİCİ, GÜVENİLİR, ÜSTÜN ÜRÜNLER//HİZMETLER

Mükemmel iletişim kanalları kullanmak, harika bir hizmet vaadi sunmak konusunu tamamlayacak en önemli nokta ise, vaadimize uygun ürün/hizmet ortaya koymak ve satış öncesi sonrasında kaliteli bir deneyim yaratmakla birleşmelidir.

  1. GÜÇLÜ VE KALICI MARKA KİMLİĞİ

Markanın adı, logosu, spot cümlesi, müziği, reklam görüntüsü oldukça yalın, akılda kalıcı ve tamamen markaya özel olmalıdır. Değişmeyen bir marka kimliği ortaya koymalıdır.

  1. TUTARLI BİR MARKA MESAJI

Markanın kendisi her zaman tutarlıdır ve buna bağlı olarak oluşturulan marka mesajının özü hiçbir zaman değişmemelidir. Markanızı sözcüklere dökme sürecini doğru ve istikrarlı bir şekilde tamamlarsanız pazara tutarlı bir mesaj vermememiz mümkün olmayacaktır.

  1. UNUTULMAZ MARKA DENEYİMİ SUNMAK

Marka ile karşılaşılan her noktada vaadinizi pozitif olarak güçlendirecek bir deneyim tasarlayın.

  1. BÜTÜNSEL OLARAK MARKAYA BAĞLILIK

Global markalar, markalarını tasarlamaya yukarıdan aşağıya, içerden dışarı olmak üzerek bütünsel olarak başlarlar. Markanız; işin en iyisi tarafından yönetildiğini ve marka için çalışan herkesin markaya hayranlıkla bağlı olduğunu hissetmek ve yaşamak ister.

  1. DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMİN KENDİSİDİR

Markalar, değişen ve yenilenen dünyanın ekonomik ve davranışsal değişimlerine, gereksinimlerine göz yummadan, “Değişmeyen tek şeyin, değişimin ta kendisi olduğuna inanırlar” Uzun süreli olarak varlığını koruyan markalar bu noktada “markanın yeniden konumlandırılması/yeniden canlandırılması” adımını atar.

  1. MARKA TUTKUNUZA ODAKLANIN VE SEBAT EDİN

Tüm global markalar için ortak bir eylem adımı olarak; TUTKU ve UZUN SOLUKLU bir yolculuk diyebiliriz. Markanızın tutkusuna sıkı sıkıya bağlı kalır ve iniş çıkışlarda vaatlerinizden vazgeçmezseniz ödülünüz; “Değeri Yüksek Bir Markaya” sahip olmak olacaktır.

Share your thoughts