Web Siteniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Web Siteniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Web siteniz olabilir veya yeni bir web sitesi yaptırmak istiyor olabilirsiniz. Web siteniz hakkında bilinmesi gerenler ile ilgili bu noktada aklınızda birçok soru olabilir… Eğer aklınızda birçok soru yok ise, olmalıdır. Bir web sitesi yaptıracaksanız veya var olan sitenizi yenilemeniz gerekip gerekmediğini düşünüyorsanız aşağıdaki noktaları mutlaka gözden geçirmenizi öneririz.

Web Sitesi Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler:

Web sitesi yapmadan önce belirli konuların üzerinde düşünmek ve bazı şeyleri analiz ederek yapım sürecine geçmek işinizin sonuçlanmasını çok hızlandırıyor. Aşağıdaki konularda hazırlıklı olunduğunda site amacına daha uygun hale geliyor, hem de ileriki zamanlarda karşılaşılabilecek zorlukları baştan minimalize etmiş oluyoruz.

 • Web Sitesine Neden İhtiyaç Duyuyorsunuz?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça önemli. Pek çok kişinin “Web Siteniz Olmalı Dedi, Biz de Yaptık” kavramı aslında bir ölçüde doğru ancak web sitesine sahip olmanız için yeterli mi? Öncelikle kanunen bir web sitesine sahip olma zorunluluğunuz var mı?

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun “SON HÜKÜMLER-Elektronik işlemler ve bilgi toplumu hizmetleri” başlığı altında; “397 nci maddenin dördüncü fıkrası uyarınca denetime tabi olan sermaye şirketleri, kuruluşlarının ticaret siciline tescili tarihinden itibaren üç ay içinde bir internet sitesi açmak ve bu sitenin belirli bir bölümünü şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanmasına özgülemek zorundadır. İnternet sitesinde yayımlanacak içerikler, bu Kanunda belli bir süre belirtilmiş ise bu süre içinde, belirtilmemiş ise içeriğin dayandığı işlemin veya olgunun gerçekleştiği tarihten, tescil veya ilana bağlandığı durumlarda ise tescil veya ilanın yapıldığı tarihten itibaren en geç beş(5) gün içinde, şirketin kuruluşundan internet sitesi açılıncaya kadar geçen sürede yayımlanması gereken içerikler de bu sitenin açıldığı tarihte siteye konulur” denilmektedir.

 

“397 nci maddenin dördüncü fıkrası uyarınca denetime tabi olan sermaye şirketleri” ibaresi’nde ise “398 inci madde kapsamında denetime tabi olacak şirketler Bakanlar Kurulunca belirlenir” denilmektedir. 398 inci madde’de ise denetimin kapsamı hakkında bilgi verilmektedir.

Yukarıda kanunen belirtilen şirket tanımında iseniz, web sitesi yaptırmak yasal olarak zorunluluğunuz mevcuttur.

Ancak bu tanımlarda olmasınız dahi, bir web sitesine sahip olmak günümüzde teknoloji ve pazarlama stratejileri içerisinde; şirketinizin türü fark etmez; hem satışlarımızı arttırır, hem de dijital mecrada istediğiniz gibi iletişim kurmanıza imkân verir.

Web Siteniz Neden Olmalı ?
Web Siteniz Neden Olmalı ?

Son yıllarda insanlar bir ürünü veya hizmeti almadan önce Internet’ten o ürünü veya hizmet veren yeri/kişiyi web sitesi üzerinden inceliyorlar. Bu konuda yorumlara göre karar veriyor, sonra satın alma işlemini gerçekleştiriyorlar.

İşte bu sebepleri düşünerek “Bu siteyi neden yapıyoruz? Bu siteyi yapmaktaki amacımız nedir?” sorularına cevap aramak oldukça önemlidir. Sadece kanunen olması gerekiyor yapalım da bir kenarda dursun diye yaptıran kişiler, şirketler için eğer yenilenen teknoloji ve dijital dünyaya uyum göstermiyorlarsa bilinmelidir ki, her geçen gün satış hacminin azalacağını ve bilinirliğinin azalacağını gözlemleyebiliriz.

Peki sosyal medya hesaplarınız var onlar yetmez mi diyorsanız ? Kısaca cevabımız hayır, yetmez … Sosyal medya platformlarında olmak, bir web sitesine sahip olmak ile aynı şey değildir. Evet sosyal medyada “etkileşim” sağlanır sadece sosyal medya kanalları ile gidenler için üzücü haberimiz bir gün o sosyal medya kanalı kapanırsa, erişimi engellenirse artık siz dijital dünya için güvenilmez olacaksınız.

 • Müşteriler Neden Web Sitesine Gelir

Web sitenize müşterilerin ne için geldiklerini belirlemek ve buna uygun bir sistemle web sitenizi yapmak oldukça önemlidir. Müşteriler web sitenize geldiğinde neyi kolayca bulmak ister? Hedef kitleniz ve beklentisi, ofisinize girdiğinde yaşadığı hissi, web sitenize girdiğinde de yaşatabilir olmak önemlidir. Hedef kitlemize ve vermek istediğiniz marka mesajına göre kullandığımız fotoğrafların renklerini doğru seçmek bile web sitemizde kalma sürelerini arttıracaktır.

 • Rakipler ve Potansiyel Rakip Olabilecek Web Sitelerinin İncelenmesi

Sektörde bulunan diğer markaları incelemek genel konuları görmenize imkân verir. Bu web sitelerini incelerken aşağıdaki soruları akılda tutmak işinize yarayacaktır:

 • Aynı işi yapan rakip firmalar web sitelerinde neler yapmışlar?
 • KOBİ’ler neler yapmışlar?
 • Neler yapılmamış ve nerelerde boşluklar var?

 

 • Marka Analizinizi Yapın

Web sitesi yaptırma amacınızı biliyorsunuz, rakiplerini analiz ettiniz peki, siz kimsiniz? Markanız ne? Bu konuda mutlaka analizi edilmiş, çizgisi belirlenmiş ve hedefleri belirlenmiş olan işlerde web siteniz gerçekten sizi yansıtacaktır.

 • İşimizi yaparken hangi değerleri öne çıkarıyoruz?
 • Güçlü yanlarınız neler?
 • Bu sorunların cevaplarından hangisini sitemizde belirtmemiz iyi olur?
 • Hangi soruların cevapları bizi farklı bir yerde konumlandırır?
 • İşiniz ile ilgili hangi bilgileri siteye yazmak müşterinin sizi seçmesini sağlar?
Sizi Benzersiz Kılan Şey Ne Peki ?
Sizi Benzersiz Kılan Şey Ne Peki ?
 • Web Siteniz için İsim Uygunluğu

Öncelikle web sitenizi kuracağınız alan adının uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Alan adı uygun ise, uygun gördüğünüz alan adı için internette bir araştırma yaparak daha öncesinde bu ad için size zarar verebilecek içerik ve bilgiler var mı? Bunu kontrol etmelisiniz. Tabi sadece alan adı olarak değil aynı zamanda sosyal medya kanallarında bu ismin uygunluğunun kontrol edilip başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığına bakılmalıdır. Alan adınız ve bu alan adının anahtar kelime kullanımı da oldukça önemlidir. Site isminiz, bu anahtar kelimelerden oluşan anlamlı bir isim olarak alabiliyorsanız Google’dan gelen trafiğin artmasını sağlayabilirsiniz.

 • Hosting Hizmeti / Web Sitenizi Barındırma Hizmeti

Web sitenizin alan adını belirlediğiniz gibi, bunu yayınlamak için yıllık bir kira bedeli ödemeniz gerekiyor. E-ticaret gibi yüksek trafikli olacağı belli olan bir web sitesi değilseniz / onlarca yüksek kaliteli fotoğrafın olduğu bir site / video içeriklerin olduğu bir site yapmayacaksanız başlangıç paketi hosting paketini alabiliriz. Site trafiği ya da sitede bulunan fotoğraf ve video sayısı arttıkça başlangıç paketleri işimizi görmeyecektir. Böylesi bir durumda eğer kotanızı arttırmaz ya da bir üst pakete geçilmezse web siteniz yayından kaldırılır.

 

 • Web Sitesi Nasıl Yaptırılır?

Eğer siteniz için profesyonel bir hizmet alıyorsanız, bu süreçte sizinle çalışacak olan dijital ajans firması tüm yukarıda belirttiğimiz noktalarda size yol arkadaşlığı yapacaktır. Ve yukarıda noktalar konusunda sizinle beraber çalışarak önerilerde bulunacaktır. Web sitesi yaptırırken fiyat araştırması yapacağınız zaman internetten o kadar farklı rakamlar görebilirsiniz ki, bu sizi şaşırtmasın ve mutlaka teklif alarak içerisinde hangi hizmetlerin dâhil olduğunu belirterek site çalışması için karar vermenizi öneririz.

Web Sitesi Yaptırırken Sizinle Yol Arkadaşlığı Yapacak Dijital Ajans Arayışlarınızda Ofisimizde Güzel Bir Kahve Eşliğinde, Analiz Yapıp Birlikte Program Çıkarabiliriz

 

http://www.mgarti.com/hizmetlerimiz

 

Share your thoughts