Sosyal Medyayı En İyi Kullanan 50 Marka

Sosyal medyanın önemi günümüzde malum.

Kişilerin bile sosyal medyaları için saatlerini harcadığını görüyoruz. Gelin bir de kurumsal olarak sosyal medyayı kullanan markalara bakalım.

Digitalage , Türkiye’de sosyal medyayı en iyi kullanan 50 markayı yine dünyaca ünlü sosyal medya ölçümleme şirketi Socialbakers ve MeaMinds ile beraber listeledi. Acaba hangi markalar bu listede ve sıralama nasıl dersiniz?

Sıralama yapılırken Facebook, Twitter öncelikli olmak üzere İnstagram, Vine gibi sosyal ağlar baz alınarak liste hazırlanmış.

Bankacılığın devlerinden önde gelen Akbank; gerek Facebook ve Twitter kullanımı gerekse uygulamaları ile hem kullanıcıya hem de sosyal medyaya hitap etmeye başarmış durumda.

Algida Türkiye; sadece dondurmasının tadı ile değil markasını sahiplendiren sosyal medyası ile listede yer alıyor.

Avea; iletişim devleri arasında bulunan avea gençlere yönelik yaptığı sosyal medya çalışması ile listede parlama sağlamış.

Avon; türkiyede güzellik, makyaj ve estetik denilince akla gelen isimlerden biri. Ayrıca sosyal medya çalışması ile güzelliği tüm topluma yaymaya ve hedef kitle olan kadınların yanında olmayı başararak listede yer alıyor.

Ayakkabı Dünyası; sosyal medyada duyuruları, kullanıcı yanında olan hizmet ve ayrıcalıkları ve anlık verdiği güncel mesajlar ile hemen hemen sosyal medyada bir çok arkadaşınızın like yaptığı Ayakkabı Dünyası listede.

BurgerKing; ateş seni çağırıyor sloganından sonra sosyal medyada da bizi kendisine bağladı. Özellikle sosyal ağlarda öğle saatlerine doğru yaptığı çalışmalar ile sosyal medya gücünü kullanmayı başararak 50 marka arasına girdi.

Doritos; cips denilince ikiye ayrılır; Cips mi? Doritos mu? İşte yine Doritos sosyal medya kullanımında öne geçti. Ürün karışımları, tanıtımları,çekilişleri ile sosyal medyada Doritos seven ve cips seven herkesi kendisine bağladı.

Eti,Favori Jewellery, FIAT Türkiye , Kanal D , Hyundai Türkiye , Ford Türkiye , Filli Boya , Hepsiburada , Garanti Bankası,

Listede bulunan Hürriyet ise sosyal medya konusunu bir adım daha öteye taşıyarak tüm okurlarına sosyal medyada bir köşe ayırdı.

ING Bank , Knorr , Lassa , LG Türkiye , Lig TV , Lipton , Mavi Jeans , Media Markt Türkiye , Mercedes-Benz Türkiye , National Geographic , Nokia Türkiye , OMO , Onur Air , Opet , Pegasus Havayolları , Pepsi Türkiye , Petrol Ofisi , Renault Türkiye , Samsung Türkiye , Star TV,

Her sabah işe giderken elinde cep telefonu ile sosyal medyada dolaşanlara en güzel hizmeti Starbucks  verdi ve adını listeye yazdırdı.

Tchibo , TEB , Teknosa , TTNET, Turkcell Superonline, Türk Telekom, Ülker, Vodafone Türkiye ,Volkswagen Türkiye,

Ve türkiyenin letişim devi Turkcell; sosyal medyada uygulamaları, reklamları, ve her hedef kitleye hitap eden avantajları ile markasını sosyal medyada da en iyiler arasına soktu.

Türkiyenin havayolu devi Turkish Airlines; listede sosyal medyadaki reklamları, videoları ile kullanıcıya her an yanınızdayız hissi ile bu listede yer aldı.

Listede yer alan markaların aslına bakarsanız sosyal medya öncesinde de ne kadat büyük olduklarını biliyorduk. Peki sosyal medya ne yaptı dersiniz. Markaları sahiplenmemizi sağladı. Marka bilinirliliğini arttırdı. Ve talep oranı arttı. Sosyal medya gücünü doğru kullanan firmalar kullanıcıları ile etkileşim içinde oldu.

Sizinde markanız varsa veya markalaşma sürecindeyseniz; SOSYAL MEDYA GÜCÜNÜ KULLANIN !!!

Share your thoughts