instagram yenilikleri

Instagram Yenilikleri ile Mücadele

Instagram kullanmayı hepimiz çok seviyoruz … Ve başta her şey çok kolay ve kısıtlıyken, artık instagram yenilikleri ile mücadele etmek zorundayız. İnstagram’da etkileşim konusu hem bireysel markalar hem de şirketler için oldukça önemli bir konu iken, 2018’de instagram’ın yeni algoritması yayınlandı.

Ne Oldu da Sizce Markaların İnstagram Etkileşim Oranları Düşmeye Başladı?

2017 yılının kasım ayında insatgramın devreye aldığı yapay zeka antispam ile instagramı kullanan markaların özellikle gereksiz #hashtag’leri tespit edilerek görünürlükleri düşerek, etkileşimlerini zorlayacak bir sistem oluştu. Bu durumda instagram kullanan markalarında etkileşim oranlarında düşüşe sebep oldu.

Peki bu algoritme nasıl bir düşüşe sebebiyet verdi; instagram yenilikleri ile mücadele edemeyenlerin paylaşımlarında akışa düşüş sıralaması kronolojiye bağlıyken artık, popülerlik sıralamasına göre akış belirleniyordu. Böylece sizinle en çok etkileşimde olan kişilerin akışına anında düşecek ya da en çok beğeni, yorum yapan kullanıcıların akışında görünürlüğünüz artacaktı.

2018 yılında devreye alınan yeni algoritma artık markalar için zorlu bir süreç getiriyordu.

Instagram 2018 Formül:

  • Paylaşılan Post İlk Anda Takipçilerin %10 görüyor.
  • Paylaşılan Postu Gören %10’luk kesim bu postu beğenir, yorum yapar, direk mesaj atar veya kaydederse instagram algoritması kalan %90 takipçinin görmesini sağlıyor.

Instagram Takibi Artık Daha Önemli?

Instagram akışındaki hız sebebi ile instagram bu algoritmaya ayak uydurabilenleri görünürlük sağlayarak ödüllendiriyor.

Instagram üzerinde paylaşılan bir posta, yorum olarak bir soru veya yorum yazılması durumunda 60 dakika içinde cevaplanması durumununda görünürlük devam edece eğer, 60 dakika için cevaplanmıyorsa görünürlük düşürülecek.

Instagram Yorumlarında Kullanılan Kelimeler Önem Kazandı  

Instagram’ın yeni algoritması ile birlikte artık yorum yazan kullanıcılarında o markaya destek vermek istiyorsa kelimeleri seçmesi gerekiyor olacak. Sadece “süper, kullanıyorum” gibi kelimeler yazmak etkileşim için yeterli olmayacak. Yorumların en az 4 kelime içermesi gerekme dönemi başladı.

Markalara destek veren kullanıcıların J artık yorumda detaylı yazması önem kazandı. Marka tutkunlarına duyurulur

Instagram Etiketlerini Kullanırken Aman Dikkat

Paylaşım yapmak için postu hazırlarken kullanacağınız #hashtag seçimlerinde dikkatli olmak geriyor çünkü, yeni instagram algoritması ile postta kullanılmayan #hashtag’lerin arama  kısmında gösterilmeyecek.

Bu Durumda İnstagram Kullanırken Püf Noktalarımız Neler Olacak?

  • Hareketli görsellerden oluşan videolar 1 dakikadan az 4-6 saniye aralığındaki paylaşımlar ilgi çekecek ve beğeni, yorum yapılmasında tetikleyici olacaktır.
  • Gerçekten ama gerçekten alakalı #hashtag kullanımı çok önem kazanmakta. 5 #hashtag ve ilgili olarak eklenmesi instagram’ın yeni algoritmasında yapay zekası antispam’lara takılmanızı engelleyecektir.
  • Hazırlanan postlarda soru-cevap metodu uygulamak görünürlük anlamında oldukça önemli bir hal almıştır. 4 kelimelik yorum stratejisini unutmamak lazım.
  • Posta yapılan yorumları 60 dakika içinde cevaplamak akışta daha fazla görünmenizi sağlayacak.
  • Post paylaşımlarınızı aynı zamanda hikâyede de yaparak mutlaka posta yönlendirici bir itici güç kullanmak hareket sağlayabilirsiniz.
  • Bilgilendirici içerikler paylaşmak, etkileşim yaratmanın altın kuralı !!!

Instagram’ın yeni algoritmasındaki konular göz önünde bulundurarak, bilgilendirici içerikler ile hesapları doğru yönetmek mümkün …  Bol Etkileşimli, 4 kelimelik yorumları olan postlar diliyoruz.

Instagram yeniliklerinden şirketinizin doğru stratejilerle mücadele edebilmesi için MG-ARTI hizmetlerini inceleyeblirsiniz

 

 

Share your thoughts