Sosyal Medya Şirketler için Fırsat Alanı

2018 yılını bitirip, 2019 yılına hazırlandığımız bu günlerde küçük, büyük, orta ölçekli her firmanın hesaplarına isteyerek veya zorunlu olarak ekledikleri dijital pazarlama kaleminden biraz bahsedelim. “Sosyal Medya Şirketler için Fırsat Alanı” temalı pek çok bilgi, görsel, video ve reklamla karşı karşıyayız. Peki; bu fırsat hangi şirketler ve alanlar için “gerçekten bir fırsat” dersiniz?

Öncelikle “Pazarlama Stratejilerinde” geçen bazı kavramları inceleyelim.

B2B Pazarlama (Firmadan Firmaya)

Firmadan firmaya ifadesini kısalttığımız hali B2B’dir. B2B pazarlamada, bir firmanın ürün ve hizmetleri yine firmalara pazarladığı şeklidir. B2B pazarlamaya örnek olarak; reklam ajansları, hosting hizmetleri ve grafik tasarım hizmetleri, ofis mobilya üreticileri verilebilir.

B2C Pazarlama (Firmadan Müşteriye)

Nihai müşteriye hizmet veren bir pazarlama şeklidir. restoranlar ve perakende satış dükkanı B2C şirketlerine örnek gösterilebilir. B2C satış döngüsü kısadır. Müşteri ürünü hemen alması için teşvik edilir. Satın alma eylemi duygusal olarak yapılır aynı zamanda da fiyat ve üründe önemlidir.

Geldiğimizde noktada pazarlama faaliyetlerimiz yeni bir strateji üzerine doğru eğilim gösteriyor; H2H (Human to Human) yani insan odaklı pazarlama.

B2B. B2C, H2H gibi pazarlama stratejileri içerisinde daha önceki çalışmalara baktığımızda genel anlamda sosyal medya’nın B2B şirketlerden çok B2C şirketler tarafından kullanıldığını görüyoruz. 2019 yılına girmeye hazırlandığımız bugünler için söyleyebileceğimiz en önemli şey ise; taktik, yöntem, başarı oranı her sektör için farklı olmakla beraber sosyal medya pazarlaması olmazsa olmaz diyebiliriz. Satın alma sürecini bir oyun olarak düşünürsek, bu oyunun dışında kalmak istemeyen herkesin bu konuyu mutlaka ciddiye alması gerekmekte.

Pazarlama planlarına sosyal medyayı ekleyen şirketler genel olarak B2C şeklinde faaliyet göstermekte. Sosyal medyayla doğrudan tüketiciye ulaşıldığı düşünülerek bu konuda yatırımı doğrudan tüketiciye ulaşan şirketlerin yapacağı ve artı değer kazanabilecekleri yönünde yanlış bir düşünce ve inanç var. Çok önemli bir nokta B2B şirketler tarafından gözden kaçırılmakta “Müşteri 24 Saat Online ve Yaşıyor”  Unutmamak gereken önemli bir nokta B2B şirketlerde de satın alma yolculuğunu kişiler yürütmekte ve o kişilerde mutlaka sosyal medyadan etkilenmekte veya fikir almakta. Yapılan araştırmalarda B2B şirketlerde satın alma sürecinde kişilerin  %68 sürece başlamadan önce kendisi internette araştırıyor. Ayrıca tedarikçi listesi oluşturma aşamasında %62 oranla internet üzerinden veri alınarak tedarikçiler belirleniyor. Bu duruda dijital ortamda yoksanız ön tedarikçi listesinde dahi yoksunuz demektir”

Doğru alanlar ve doğru içerik yönetimi ile “Sosyal Medyada Etkili Olmak İstiyorsanız; Hızlı Düşünün, Çabuk Eyleme Geçin”

Küçük, orta, büyük ölçekli bir şirket olabilirsiniz. Bireysel bir marka olabilirsiniz veya bu yolda ilerliyor olabilirsiniz 2019 yılında oyun içinde kalmaya devam etmek istiyorsanız; “Dijital Dünyada ve Sosyal Medyada” yer alın…

2019 Yılına Hazırlanıyoruz ….

 

Share your thoughts