İkea’dan Sıradışı Tanıtım

İsveçli mobilya devi İKEA’dan ilginç bir sosyal medya çalışması.

Mobilyaları ile müşterilerine her zaman yaratıcılık ve konfor sunan İKEA, bu sefer ürünlerini tanıtma konusunda sosyal ağ gücünü kullanarak yine marka takipçilerine farklı bir hizmet sundu. İKEA; İnstagram üzerinden web sitesi çalışması ile ürün fotolarıyla ürünlerini tanıttı.

Birçok sosyal medya ve pazarlama, tanıtım sektöründe önemli isimlerden tam not alan bu yöntem ile İKEA yine farkını ortaya koydu. İKEA ve Rus tanıtım ajansının ortak bir çalışması olan bu fikirde; İKEA’nın eşyaları yaşam alanında gösterme fikrinden vazgeçilmemiş yine fotoğraflar eşyaların kullanım alanlarında çekilmiş.

Bu sayede hem tüm kullanıcılarının cebine, tabletine girmeyi başardı; hemde sosyal medyanın en büyük gücü etkileşimi en hızlı kullanabileceği yöntemi yani İnstagram’ı kullandı. Ürünlerinin görselliğine güvenen İKEA aslında ürünleri ile bir anda herkesin elinde dolaşır ve kendisinden söz edilir hale getirdi.

Ana hesap ikea_ps_2014 üzerinden ürünleri kategorilere ayırıp 12 fotoğraf ile interaktif katalog oluşturuldu. Her katalog fotoğrafına bir kez tıklandığında ise karşımıza alt kategori hesapları çıkıyor. Tekrar bu hesaplara girerek de ürünlere ulaşılan ayrı bir hesap etiketlenmesiyle karşılaşılıyor. Ayrıca müşterilerin de firmadan aldığı ya da alacağı ürünün fotoğrafını çekerek doğru hesabı etiketliyor ve bu şekilde online kategori sağlanıyor.

 

Share your thoughts