Dijital Dünyada Nasıl Konumlanabilirsiniz?

Dijital dünyada nasıl konumlanabilirsiniz? Soruya iki farklı cevap vermek mümkün. Sabır, emek ve marka tutkunuz varsa neden olmasın? Reklam yöntemi ise bize zaman kazandırmak dışında bilinirliliği ve özellikle hızla akan dijital ortamda daha rahat var olmamızı sağlayacaktır.

Dijital Dünyada Başarılı Marka Oluşturmak için Neler Gerekli

Reklam kullansanız da kullanmasanız da dijital dünyada markanızın büyümesi için, markayı çevreleyen geniş kitlelerde yankı yaratacak bir marka konumlandırma bilincine ihtiyacınız vardır. Bu tam olarak ne demektir? Marka konumlandırmada neler yatar ve bu konudaki araçlarımız nelerdir? Öncelikle yaptığınız şey her ne ise; hizmet, ürün vs. marka olma tutkunuz başlıca bir adımdır. Ve marka konumlandırmanın birinci adımında bu işi siz yapıyorsanız mutlaka en iyi bilen siz olmalısınız, eğer bu iş için profesyonel bir hizmet alıyorsanız o zaman hizmet alacağınız ekibe işinizi en iyi anlatan yine siz olmalısınız.

Dijital Dünyada Marka Konumlandırmanın 4 Temel Yapı Taşı

 1. Markanız Nerede Rekabet Ediyor?
 2. Farklılık Noktalar Neler?
 3. Benzerlik Noktaları Neler?
 4. Marka’nın Vaadi Nedir?

Bu sorulan cevapları dijital dünyada konumlandırmaya başlamadan önce mutlaka işi en iyi anlatacak kişilerce cevaplanmalıdır.

Markanız Nerede Rekabet Ediyor?

Aslında çok basit bir soru gibi hemen ilk akla gelen açıklamasını söyleyelim; markanızın konumlanmasını seçtiğiniz Pazar diyebiliriz. Örneğin; bir fotoğrafçı iseniz, fotoğraf işi ile uğraşanlarla rekabet ediyorsunuz; Bir yumurta üreticisi iseniz, yumurta üretimi yapan şirketlerle rekabet ediyorsunuz. Peki siz kendinize hiç acaba ben hangi pazarda rekabet ediyorum veya rekabet etmek istiyorum diye sordunuz mu? Aslında bu işin belki de baştan doğru ya da yanlış gitmesine sebep olacak noktadır.

Güncel bir örnek üzerinden gidecek olsak; Starbucks, hepimizin ilk akla gelen rekabet ettiği pazar “kahve” peki biraz daha derinlemesine markaya baktığımızda neyi görüyoruz; sadece kahve midir? Yoksa Starbucks bireylere deneyimleri ve hisleri üzerinden, Starbucks’ın eski yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Howard Schultz’un da bahsettiği gibi insanların ev ve işlerinden sonra vakit geçirecekleri yer yani bireysel olarak hayatlarımıza birebir ait olunan mekan hissi üzerinde mi rekabet ediyor. Ufak bir gözlemle ne zaman Starbucks’a gitseniz, dizüstü bilgisayarlar, ufak iş toplantıları, ödevlerini yapan kişiler, konferans toplantılarını yapanlar veya kitap okuyanlarla karşılaşmanız mümkün bu durumda aslında tam da ev ve işten sonra üçüncü mekan olmak için rekabet ettiğini görebiliriz.

Fortune 500 sıralamasında 2017 yılında 187. Sırada yer alan dünyanın hayranlık uyandırıcı markası Starbucks örneğinde de gördüğümüz gibi işiniz farklı rekabet çevrelerinde olabilir.

Farklılık Noktaları Neler?

Kilit farklılaşma noktası diye bu konudan bahsedebiliriz. Rakiplerinden markayı ayıran “bir şey” bu şekilde nitelendirebiliriz.  Farklı olunan ve hedeflenen pazara değer katacak “bir şey” . Aynı pazara hizmet veren bir çok farklı yere göre markanızı ayıran şeyi kilit farklılaşma noktasını bulmalısınız.

 

Benzerlik Noktaları Neler?

Farklılık noktalarını belirlemek kadar önemli bir diğer adım ise, benzerlik noktalarıdır. Çünkü siz markanızın farklılık noktalarını öne çıkarmak için uğraşırken, rekabetçi pazardakiler de farklı noktalar için uğraşacaklar ve tabi bu anda devreye benzerlik noktaları konusu girmektedir. Rakiplerin elde etmeyi başardığı ve müşterilerin memnun kaldığı noktalar oluşturulması gereken avantaj yani benzerlik noktalarıdır.

Benzerlik noktaları; “markanızın en iyi olması gereken noktaları değil, yeterince iyi olması geren noktalarıdır.”

Benzerlik konuları başarılı bir şekilde var olmak için oldukça sinsidir. Beklenmedik bir anda farklılık noktaları ile birleştirilerek karşınıza aniden çıkabilir.

Markanın Vaadi Nedir?

Marka’nın vaadinin oluşturulması için marka kimliğinin detayları, farkları, benzer noktaları hizmet vaadinin tam olarak analiz edilmiş olması gerekmektedir.

Markanız yeni olmayabilir ancak revizyon yapıyor olabilirseniz veya artık karar verdiniz ve daha güçlü, yenilenmiş bir yapı ile yolunuza devam etmek istiyor olabilirsiniz. Bu noktada marka vaadiniz elinizdeki en güçlü kozunuz olabilir. Doğru ve en uygun şekilde ifade edildiğinde sizi olmayı hedeflediğiniz nokta ve konumda yapacaktır.

Markanızın Reklamsız Varlığı için;

 • Network çok önemli, mutlaka geniş tutun
 • Markanız için konumlandırma projesinden insanlardan fikir alın. Onlara sorun en iyi yönleriniz, en farklı noktalarınız, neyi yapsak daha iyi olurdu vs…
 • Kendiniz için bir marka lider grubu yaratın ve onlara ne yaptığınızı çok iyi anlatın
 • Mutlaka konumlandırma için çalışın, ilk günden itibaren bunu yapmak elinizde
 • Reklamsız bir süreç yürütecekseniz ;
  • Araştırın
  • Konumlandırın
  • Sunum Yapın
  • Sürekliliğe Önem Verin

Markanız için bir araştırma yapın ve bunu yapmak çok kolay belki ufak bir anket veya tanıdıklarınıza ufak sorular sormanız bunun için yeterli olacaktır.

Merve Dönerçark

Share your thoughts